Shiba Inu – opis rasy i hodowla

Shiba inu to psy zaliczane do szpiców. Rasa ta wywodzi się z Japonii, a jej nazwa może oznaczać zarówno małe psy, jak też psy polujące w zagajnikach. Początkowo psy tej rasy towarzyszyły mieszkańcom Japonii w polowaniach. Od lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy powstał wzorzec rasy, była ona doskonalona. Dzisiaj psy, które niegdyś polowały na ptactwo, stanowią wspaniałe towarzystwo dla swoich właścicieli.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Shiba inu nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Właściciele powinni pamiętać o czesaniu swoich pupili głównie w okresie linienia. Jest to wyjątkowo odporny pies. Wytrzymuje wiele niesprzyjających warunków atmosferycznych. Shiba inu wytrzyma kilka godzin samotności, podczas których właściciel będzie w pracy. Przywiązuje się do ludzi i jest doskonałym towarzyszem.

Shiba inu, jak większość psów wywodzących się z Azji, to zwierzęta z silną osobowością. Niemal niemożliwe jest utrzymanie spokoju, gdy w domu mamy dwa psy rasy Shiba inu. Samce gryzą się wzajemnie, a niekiedy także samice potrafią pokazać kły. Hodowcy mają problem z uniknięciem konfrontacji pomiędzy dwoma osobnikami. Jeśli wyprowadzamy psa na spacer, zapewne będzie agresywny wobec innych napotkanych psów.

Shiba inu to pies posiadający prosty grzbiet i dobre umięśnienie. Ma charakterystyczne trójkątne uszy, które są nastawione nieco do przodu. Umaszczenie psa jest zwykle czerwone lub rudoczerwone. Niekiedy pojawiają się białe znaczenia między innymi na podbrzuszu. Shiba inu ma proste i szorstkie włosy.

Siba inu to najmniejszy spośród szpiców wywodzących się z Japonii. Psy tej rasy były znane już przed wiekami, o czym świadczą podobizny znajdujące się na zabytkowych figurkach.
Shiba inu przywiązuje się do właścicieli, jednak wobec obcych jest zazwyczaj nieufny. Pies będzie bronić tego, co należy do niego. Nie wolno więc zabierać mu jedzenia czy należących do niego zabawek. Może przebywać z dziećmi, ale tylko z tymi, które do zwierząt podchodzą w odpowiedni sposób i nie są wobec nich agresywne.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *