Seter Irlandzki – porady i cena

Jedną z raz, która należy do typu wyżłów jest seter irlandzki. Ze względu na nazwę kojarzony jest on z Irlandią, ale tak naprawdę pies ten wywodzi się z Francji oraz Hiszpanii. Jest to krzyżówka spaniela wodnego z seterem angielskim oraz springer spanielem. Jeśli chodzi o pierwszy okres rozwoju rasy to nie przywiązywano zupełnie wagi do koloru psa. Ludzie chcieli po prostu, aby miał on właściwości myśliwskie. Jednak psy te przyjmowały umaszczenie białe, czerwone oraz żółte. Wszystkie z nich były psami użytkowymi oraz myśliwskimi. Miały przeszukiwać tereny w poszukiwaniu różnego rodzaju ptactwa. W późniejszym okresie psy te pojawiać się zaczęły na wystawach. Na wystawy wpuszczano tylko czerwone psy. Nie mogły mieć one żadnych plam. Musiały być jednokolorowe.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Później ustalono wzorzec rasy. Oczy tego psa mają być orzechowe brązowe. Mają one kształt migdałów. Sierść jest średniej długości, a włosy proste. W górnej części ucha oraz na tylnych łapach sierść tworzy tzw. pióra. Głowa setera irlandzkiego jest smukła oraz podłużna, a ogon umięśniony. Na końcu zwęża się. Pies ma bardzo mocne szczęki o zgryzie nożycowym. Łapy tego psa są nieduże oraz mocne. Mają wyraźnie zaznaczone palce. Kończyny przednie setera są umięśnione oraz wyprostowane. Tylne nogi są natomiast masywne oraz mocne.

Seter irlandzki jest uznawany za psa rodzinnego, który potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Może być bardzo dobrym towarzyszem zabawy oraz opiekunem rodziny. Jest psem cierpliwym, inteligentnym oraz żywym. Warto zapewnić mu dużą ilość ruchu. Jeśli mamy w domu inne zwierzęta to nie musimy się przejmować, gdyż jest ona bardzo przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt. Warto pamiętać o tym, że podczas wychowywania oraz tresury psa trzeba być stanowczym. Nie można okazywać im natomiast agresji. Trzeba łagodnie wydawać komendy. Jeśli pies zostanie źle wychowany to wówczas może mieć tendencję do uciekania. W dzisiejszych czasach psy te nadal wykorzystywane są przy polowaniach. Seter irlandzki jest bowiem najlżejszy oraz najwyższy spośród wszystkich innych seterów.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *