pies maltańczyk

Pies maltańczyk w domu, charakter

Maltańczyk to rasa psów ceniona już w czasach starożytnych. Wizerunki tego psa znaleźć można na antycznych wazach, bowiem należał on do ulubionych ras starożytnych Greków i Rzymian. Pies maltańczyk jest również bardzo popularny dzisiaj. W czym tkwi urok zwierzaka jakim jest pies maltańczyk, któremu nie sposób się oprzeć?

pies maltańczyk
Pies maltańczyk – źródło obrazka Wikipedia.org

Rasa psa maltańczyk

Pies maltańczyk często postrzegany jest jako nadmiernie energiczny, nieznośnie hałaśliwy pies, który irytuje swoją nadpobudliwością. Jednak pozory potrafią być zgoła odmienne od rzeczywistości. Psy tej rasy cechują się dużą dawką spokoju i powściągliwości. Nie mają dużej potrzeby ruchu, mimo że zwykle są chętne do zabaw, to rozsądnie dysponują swoją energią. Charakteryzuje ich rzadko spotykana u podobnych psów cecha – mają skłonność do swoistego zamyślenia, które rozpoznać można po skupionym, inteligentnym spojrzeniu.

Maltańczyk charakter

Urzekające w przedstawicielach tej rasy jest głębokie przywiązanie, jakim darzą swoich właścicieli. Maltańczyki uwielbiają być blisko opiekunów, obserwować ich, towarzyszyć im w codziennych czynnościach. Nie przepadają za samotnym pobytem w domu, dlatego należy stopniowo oswajać psa z koniecznością zostawania w domu samemu. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby przez większość dnia pupilowi towarzyszył właściciel lub inny członek rodziny. Maltańczyk nie wymaga ciągłej zabawy i długich spacerów, w zupełności wystarczy mu odpoczynek na kolanach właściciela, który w tym czasie może pracować lub odpoczywać. Niechętnie rozstaje się z człowiekiem, ale dzięki temu potrafi okazywać ogromną radość podczas powrotu ukochanego właściciela do domu.

rasa psa maltańczyk
Rasa psa maltańczyk – źródło zdjęcia Wikipedia.org

Shih tzu czy maltańczyk

Psy tej rasy cechuje także dostojność i elegancja ruchów, co diametralnie różni ich na przykład od yorków czy shih tzu. Dostojne kroki i dumne, błyskotliwe spojrzenie sprawia, że nie sposób oderwać wzroku od tych psiaków. Jeśli chodzi o hałaśliwość, rzeczywiście maltańczyki mają dość donośny głos, jednak używają go najczęściej w przypadku zagrożenia – np. gdy do domu wchodzi ktoś obcy (pamiętajmy jednak, że maltańczyki absolutnie nie mają we krwi predyspozycji do stróżowania i pilnowania domu). Inną znamienną cechą tej rasy jest piękna, majestatycznie opadająca ku ziemi długa sierść, która odpowiednio pielęgnowana potrafi wywrzeć niemałe wrażenie.

shih tzu czy maltańczyk
Shih tzu czy maltańczyk – źródło zdjęcia Flickr.com

Maltańczyk w domu

Psy maltańczyki to piękne, dystyngowane psy, choć rzecz jasna posiadają (jak każda rasa) pewne wady, które jednak mogą jednocześnie stanowić ich urok oraz być zrekompensowane przez liczne zalety. Czasem pojawiają się pytania czy powinien przesiadywać pies maltańczyk w domu pod naszą nieobecność, ponieważ często lubi rozrabiać pod nieobecność właścicieli. Myślę, że większość właścicieli nie ma problemu z zostawieniem maltańczyka w domu.

Artykuł pisany na podstawie porad z portalu Maltanczyki.net – informacje z którymi powinieneś zapoznać się pies maltańczyk, rasa psa maltańczyk, maltańczyk charakter, shih tzu czy maltańczyk, maltańczyk w domu. Zapraszam do komentowania newsa i przeczytania kolejnych.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *