Owczarek Kaukaski – hodowla i cena

Owczarek kaukaski jest rasą psów, która zaliczana jest do grupy molosów w typie górskim. Jak sama nazwa wskazuje rasa pochodzi z Kaukazu. Początkowo wykorzystywano ją przy pilnowaniu stad owiec. Psy strzegły stada przed drapieżnikami oraz złodziejami. Później pies ten stał się po prostu psem stróżującym oraz obronnym. Owczarka kaukaskiego na początku hodowano w izolacji. Dopiero później psy te trafiły do Niemiec. Jeśli chodzi o wzorzec rasy to powstał on w 1984 roku.

Zdjęcie znalezione na stronie Tapeciarnia.pl

Budowa owczarka kaukaskiego ukształtowała się przez to, że przebywał on w bardzo surowych, górskich warunkach. Oprócz tego, że są one potężne to mają także bogatą szatę. Psy te są bardzo inteligentne oraz samodzielne. Psy te mają krótkie kończyny oraz pojemną klatkę piersiową. Charakteryzują się również nieco wydłużoną częścią zadnią. Miał on pełnić konkretne zadania, a nie dobrze wyglądać. Jest wytrzymały, silny oraz odważny. Jeśli zostanie sam ze stadem to na pewno go dopilnuje. Nie pozwoli aby jakiś drapieżnik coś z nim zrobił. Warto wiedzieć, że psy, które wychowały się w obszarach stepowych mają znacznie lżejszą budowę ciała niż te, które wychowały się na terenach górskich.

Jeśli chodzi o typy owczarków kaukaskich to wyróżnia się przede wszystkim owczarki długo oraz krótkowłose. W przypadku tych pierwszych sierść może sięgać od 11 do 12 centymetrów. Na uszach tworzą się tzw. pióra. Ich ogony są pokryte obfitym włosem. Włos ten może być kopiowany. W przypadku psów krótkowłosych sierść nie będzie dłuższa niż siedem centymetrów. Warto wiedzieć, że umaszczenie może być od ciemno szarego do jasno szarego. Momentami umaszczenie może być rude, a nawet tygrysie. Maścią dyskwalifikującą jest maść jednolicie czarna oraz brązowo podpalana.

Owczarki kaukaskie są bardzo zróżnicowane, a także bardzo niezależne. Nie są one zbyt ufne w przypadku obcych osób. Są one bardzo stanowcze i nie tolerują na swoim terenie obcych osób. Jeśli nie ułożymy psa to później możemy mieć z nim problemy. Ma on bowiem skłonności dominacyjne. Trzeba o nie zadbać, ćwiczyć od małego, bo potem mogą być nawet agresywne.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *