Owczarek Belgijski – szczeniaki

Owczarki belgijskie są psami typowo pasterskimi. Wywodzą się, jak sama nazwa wskazuje, z Belgii. Poczatkowo używane były do zaganiania oraz strzeżenia stad, gdyż są niezwykle posłusznymi i mądrymi psami. Jeśli chodzi o dzisiejszy wzorzec rady to ukształtował się on i został wyodrębniony w 1891 roku. Zrobił to Adolf Reul z Belgijskiej Szkoły Nauk Weterynaryjnych.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Właśnie wtedy wyodrębniono cztery typy owczarków belgijskich. Pierwszą z nich jest typ groenendael. Jest to odmiana czarna z długimi włosami. Drugą odmianą jest płowy laekenois. Jest to rasa szorstkowłosa. W Polsce bardzo rzadko występuje. Trzecia odmiana owczarka belgijskiego to malinois. Jest to odmiana krótkowłosa oraz płowa. Psy tej odmiany idealnie nadają się do pracy w Policji. Czwartą, a zarazem ostatnią odmianą jest odmiana tervueren. Ta odmiana charakteryzuje się długą sierścią, która może być płowa, ruda lub szara.

Charakter owczarków belgijskic jest niezwykle skomplikowany. W przypadku tych psów wymagana jest wczesna socjalizacja, gdyż później może to być naprawdę trudne. Jeśli w okresie szczenięcym nie nauczymy na przykład poruszania się po mieście to później może to być bardzo trudne. Będzie się on czuł bardzo zagubiony, będzie się bał. Owczarki te są bardzo inteligentne, ale ich wychowanie nie jest wcale łatwe. Potrzebują one żelaznej ręki. Tylko będąc zdecydowanym można czegoś nauczyć psa. Nie można jednak po nim krzyczeć ani stosować agresji. Psy te mają wrodzony instynkt pogoni za uciekającymi przedmiotami. Na pewno będą zadowolone kiedy ich właściciel zabierze je na łąkę, gdzie będzie mógł aportować.

Owczarki belgijskie bardzo rzadko chorują. Oczywiście są również niezwykle praktycznymi psami. Jeśli chodzi o sierść to linieją tylko dwa razy w roku przez około dwa tygodnie. Jeśli chodzi o ich pielęgnacje to praktycznie wystarczy wyczesać je od czasu do czasu. Nie można robić tego zbyt często, bo można na przykład uszkodzić pod szerstek psu. W przypadku gdy zabieramy psa na wystawy to wcześniej wystarczy tylko zafundować mu kąpiel oraz lekko przeczesać sierść tuż przed wejściem na ring.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *