Owczarek Belgijski Groenendael

Rasa psów owczarek belgijski groenendael została po raz pierwszy wyhodowana pod konieć XIX wieku w Belgii, gdzie oficjalnie uznaje się groenendael za jedną z czterech odmian owczarków belgijskich – obok malinoisa, tervuerena i laekenoisa. Psy te zasadniczo zaliczane są do psów zaganiających oraz pasterskich – ze względu na swoje duże rozmiary oraz wspaniałą szatę są również pożądane przez wielu hodowców.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Współczesnie rasa ta wyskorzystywana jest przede wszystkim w policji, psy te doskonale sprawdzają się jako tropiciele, a wszystko przez wysoko rozwinięty zmysł słuchu oraz węchu. Dodatkowo warto wiedzieć, że psy te posiadają wpsaniały charakter, który jednak wymaga odpowiedniego prowadzenia – zła socjalizacja psa od szczeniaka może skutkować bojaźliwością psa, co jest oczywiście niewskazane przy próbach pracy. Dodatkowo psy te są nad wyraz wierne i posłuszne swojemu właścicielowi.

Tresura psa polega przede wszystkim na zmuszaniu go do wykonywania konkretnych poleceń oraz nagradzania za poprawne ich wykonanie. Psy te nie są miłośnikami zamkniętych pomieszczeń, szczególnie, kiedy musza w nich siedzieć same. Owczarek belgijski groenendael nie wymaga specjalnej pielęgnacji poza rozczesywaniem jego pięknej sierści – szczególnie w okresie linienia, które ma miejsce dwa razy w roku. Owczarek ten, ze względu na swoje wspaniałe umaszczenie, jest bardzo pożądany, jednak w Polsce jest zarejestrowanych wyłącznie 300 osobników tej rasy. Owczarki tego typu uwielbiają aktywne spędzenie czasu -w arto im to zapewić.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *