Owczarek Australijski – opis rasy
Jednym z piękniejszych psów, które należą do grupy psów pasterskich oraz zaganiających jest bez wątpienia owczarek australijski. Jako rasa został on zakwalifikowany do sekcji psów pasterskich. Bardzo ciekawy jest rys historyczny tej rasy. Pierwszy owczarek australijski został wyhodowany w USA. Niektórzy twierdzą, że różne owczarki były przywożone do Stanów przez osadników i to właśnie tutaj dochodziło do krzyżówek. Jedną z takich właśnie krzyżówek miał być owczarek australijski. Od początku psy te wykorzystywane były jako psy pasterskie oraz stróżujące.

Osoby, które planują zakup takiego psa powinny wiedzieć, że żyją one od dwunastu do piętnastu lat i osiągają wzrost nawet 58 centymetrów. Jeśli chodzi o ich wagę to waha się ona od 20 do 30 kilogramów. Owczarki australijskie zaliczane są do psów średniej wielkości. Są one bardzo wytrzymałe oraz odporne. Potrzebują dużo ruchu. Jeśli zatem mamy małe mieszkanie i nie będziemy mogli zbyt wiele czasu poświęcić swojemu pupilowi to raczej nie powinniśmy kupować tego psa. W takich warunkach będzie się on najzwyczajniej w świecie męczył.
Zdecydowanie nie jest to pies dla ludzi zapracowanych. Potrzebuje on kontaktu z właścicielem, chce być z nim przez jak największą ilość czasu. Nie można go zostawiać samemu. Nie można także zostawiać go w kojcu, gdyż nie nadaje się on do tego. Warto pamiętać o tym, że jest to pies aktywny. Potrzebuje długich spacerów. Od właściciela wymaga także codziennych ćwiczeń. Jeśli nie będziemy mu poświęcać odpowiedniej ilości czasu to może zacząć niszczyć coś w mieszkaniu. Będzie się po prostu nudził.
Owczarki to bardzo inteligentne psy. Szybko się uczą. Jeśli chodzi o samo szkolenie to nie można go prowadzić żadnymi metodami siłowymi. Z pewnością wystarczy cierpliwość i komendy, gdyż psy te chcą aby ich właściciel był zadowolony. Na pewno będą robiły wszystko, aby szkolenie było przyjemnością dla obu stron. Owczarki australijskie idealnie sprawdzą się także w roli psów pasterskich oraz stróżujących. Pilnują z uwagą swojej posesji oraz całego dobytku właściciela. Czasami wykorzystuje się je także jako psy tropiące i psy dla niepełnosprawnych.