Mastif Angielski – opis rasy i porady

Mastif to rasa, która wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Są to jedne z największych psów, jakie istnieją na świecie. Minimalna wysokość dorosłego psa to siedemdziesiąt pięć centymetrów, zaś suki- sześćdziesiąt dziewięć. Pies może ważyć ponad sto kilogramów. Nic dziwnego, że widok dorosłego Mastifa budzi respekt. Pierwotnie Mastify angielskie były psami bojowymi. Pierwsze wzmianki o takim ich wykorzystywaniu pochodzą jeszcze sprzed dwóch tysięcy lat. Podobno walczyły też z lwami czy tygrysami na arenie rzymskiego Koloseum. Z czasem Mastify zaczęły pełnić rolę stróżów. Były to między innymi psy dla szlachty. Dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku rozpoczęto hodowlę czystej rasy.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Mastif angielski posiada mocną sylwetkę oraz dobrze zarysowaną muskulaturę. Posiada krótką sierść oraz gęsty podszerstek. Posiada długi ogon, szeroką głowę i zwisające uszy. Umaszczenie może mieć barwę morelową, srebrną, ale spotyka się też sierść płową czy pręgowaną. Mastif angielski potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu. Jest dużym psem, więc trzymanie go w mieszkaniu w bloku i zabieranie na krótki spacer to raczej kiepski pomysł. Wymaga umiarkowanej ilości ruchu, mimo że uważany jest za leniwego psiaka.  Nie zawsze jest chętny do zabawy, ale jest to pies bardzo sprawny. Potrafi poruszać się bardzo zwinnie oraz dość szybko jak na swoje rozmiary. Poza aktywnością, musimy zatroszczyć się o żywienie Mastifa.

Pies wymaga specjalistycznej karmy, którą dostaniemy w sklepie zoologicznym lub w gabinecie weterynaryjnym. Nie powinien dostawać resztek ze stołu. Jest to pies, który przywiązuje się do właściciela. Jest lojalny wobec rodziny, a także przyjazny dla dzieci. Doskonale sprawdzi się w charakterze stróża i będzie bronić swojej rodziny przed obcymi. Mastif angielski jest raczej spokojnym psem, który jednak potrzebuje odpowiedniego podejścia ze strony opiekuna. Trening powinien być łagodny, ale konsekwentny. Nie sprawia raczej zbytnich trudności, ponieważ Mastif angielski to pies bardzo inteligentny.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *