Maltańczyk – opis rasy i porady

Jednymi z psich ras uważanych za psy do towarzystwa jest rasa maltańczyk. Rasa ta jest jedną z najstarszych psich ras. Psy będące przedstawicielami tej rasy znane były już starożytnym mieszkańcom Egiptu, Grecji i Rzymu. Przypuszczalnie rasa ta powstała na położonej na Morzu Śródziemnym wyspie Malta. Ale bardzo prawdopodobnym jest, że ojczyzną tych psów jest zupełnie inna wyspa, znana obecnie pod nazwą Meleda. Już w czasach nowożytnych psy te były bardzo popularne w Anglii, w Niemczech oraz w Holandii. Z czasem zyskały popularność także w Stanach Zjednoczonych. Maltańczyki to bardzo małe, dorastające do 25 cm i osiągające wagę maksymalnie 5 kg pieski.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Te małe pieski występują jedynie w białym umaszczeniu. Charakterystyczną cechą ich wyglądu jest jedwabisty w dotyku, długi i prosty włos. Niewielkie rozmiary maltańczyka sprawiły, że od najdawniejszych czasów był on przyzwyczajany do spędzania czasu w towarzystwie ludzi. Są to pieski niezwykle inteligentne, energiczne i bardzo wierne. Ta ostatnia cecha sprawia, że maltańczyki bardzo źle znoszą samotność i rozstania ze swoimi właścicielami. Maltańczyki to pieski niezwykle aktywne, lubiące zabawy. Nowych umiejętności każdy maltańczyk uczy się niezwykle szybko. Są to pieski posłuszne, lubiące dzieci; maltańczyki tolerują też obce osoby, nawet te poznane przypadkowo w czasie spacerów ze swoim właścicielem. Co ważne, maltańczyki bardzo rzadko szczekają, a jeśli już to tylko wtedy, kiedy naprawdę mają ku temu powód.

Jeśli mieliśmy okazję podziwiać maltańczyka na wystawie psów rasowych na pewno spodobała nam się ich szata: lśniąca, długa i jedwabista. Decydując się na posiadanie maltańczyka pamiętajmy, że aby nasz pupil miał właśnie taką szatę musimy o nią odpowiednio dbać. Zabiegów pielęgnacyjnych możemy sobie nieco zaoszczędzić regularnie strzygąc szatę pieska. Właściciele muszą nie tylko codziennie pielęgnować szatę maltańczyka, ale pamiętać także, że specjalnej troski wymagają także ich oczy. Maltańczyki potrzebują również dużo ruchu na świeżym powietrzu.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *