maltańczyk

Maltańczyk – charakterystyka

Maltańczyk to pies znany już w antycznej Grecji i starożytnym Rzymie. Przez wieki był ceniony jako urokliwy przyjaciel do zabawy i towarzystwa. Co sprawiło, że stał się tak popularny i ceniony w Europie? Maltańczyki były powszechne już starożytnym Egipcie. Z tamtego okresu zachowały się ich wizerunki na malowidłach, między innymi w grobowcach faraonów. Coraz większą popularność zdobywały w czasach antycznych w basenie Morza Śródziemnego.

kot, koty, rasy kotów, kociaki, atlas kotów, atlas zwierząt, zwierzęta, zwierzaki
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Początkowo ich rolą nie było jeszcze zapewnianie ludziom towarzystwa, lecz wyłapywanie myszy i szczurów w miejscowościach portowych. Stopniowo jednak ludzie przekonywali się, że maltan o wiele lepiej sprawdzi się jako nieodłączny przyjaciel człowieka. Szczególną popularnością cieszył się w starożytnym Rzymie, gdzie zachwycały się nim arystokratyczne damy. Przede wszystkim dlatego, że maltańczyki nie odstępowały ich na krok i zapełniały pustkę spowodowaną nieobecnością zapracowanych mężów – władców i notabli. Maltańczyki nie wymagają też specjalnego traktowania, oczywiście poza pielęgnacją sierści. Ten obowiązek jednak spadał na służbę, równie oczarowaną tymi psami co ich pani.

Od czasów Cesarstwa Rzymskiego biszony maltańskie stopniowo rozprzestrzeniały się w głąb Europy, stając się ulubioną rasą na królewskich dworach. Nietrudno znaleźć obrazy przedstawiające arystokratów w towarzystwie małych, białych psiaków o urzekających, błyszczących oczkach. Na pierwszy rzut oka zachwycają bowiem przede wszystkim wyglądem – miękką, puszystą sierścią i bystrym, przyjaznym spojrzeniem.

psy, psiaki, atlas psów, świat psów, zwierzęta, zwierzęta domowe
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ich ruchy cechuje elegancja, duma i opanowanie, choć naturalnie maltańczyki nie stronią też od spontaniczności, wygłupów i zabaw. Spośród ras kanapowych maltany są jednak najspokojniejszymi psami, które nie muszą być nieustannie w centrum uwagi i przypominać hałaśliwością o swojej obecności. Ponadto nie zadowolą się byle jakim towarzystwem – gdy raz przywiążą się do danej osoby, nie będą zabiegać o uwagę innych ludzi, lecz wiernie będą trwać u boku ukochanego właściciela, pilnując go i zabawiając. Maltańczyki to psy posiadające liczne zalety, które sprawiają, że trudno oprzeć się ich urokowi i przyjacielskiej otwartości na człowieka.

Previous Article

One Reply to “Maltańczyk – charakterystyka”

  1. Części ford

    Maltańczyk to rasa psa bardzo fajna. Przytulny pies, który jest cały biały. Myślę, że rasa nie jest odpowiednia dla dziecka, ponieważ maltańczyki to urwisy. Wszystko zależy od wychowania psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *