Leonberger – szczeniaki i hodowla
W niemieckim landzie Badenia-Wirtemberga w połowie XIX wieku została wyhodowana nowa psia rasa. Psy tej nowej rasy zostały nazwane leonberger, czyli pies z Lwiej Góry. Pierwszy przedstawiciel nowej rasy zachwycił niemal wszystkich, którzy mieli przyjemność go zobaczyć: był to pies wyglądem przypominający lwa, o żółto-brązowym umaszczeniu z czarnymi cieniami. Pies wzbudził zachwyt nie tylko zwykłych mieszkańców, ale także wielu wpływowych postaci, w tym także księcia Friedricha von Baden. Wśród właścicieli psów rasy leonberger wymieniana jest także księżniczka Sissi. Dla leonbergerów bardzo trudne były lata II wojny światowej, wiele psów w tym czasie wyginęło, rasę jednak odbudowano w II połowie XX wieku.

Współczesne leonbergery to duże psy, suki osiągają wielkość nawet 75 cm, psy są większe średnio o 5 cm. Średnia waga tych psów wynosi 70 kg. Właściciele psów rasy leonberger bez wyjątku podkreślają ich inteligencję i wierność. Większość z nich uważa także, że są to psy wyjątkowo przyjazne dzieciom. W chwili obecnej leonbergery to przede wszystkim psy do towarzystwa, ale znakomicie sprawdzają się one także w roli psów stróżujących i ratowniczych. Leonbergery uwielbiają zabawy, szczególnie zabawy na świeżym powietrzu. Niezwykle silnie przywiązują się do swoich właścicieli, nie lubią, kiedy właściciele pozostawiają je samotnie w domu. Leonbergery są psami posłusznymi, u przedstawicieli rasy nie zauważono osobników wykazujących skłonności agresywne, jednak wczesna socjalizacja jest wskazana.
Wśród psów rasy leonberger spotyka się osobniki, których umaszczenie bardzo przypomina umaszczenie lwów, są to więc psy umaszczone w kolorze płowym. Ale nie tylko. Psy te mogą mieć również umaszczenie w kolorze złocisto złotym lub czerwonobrązowym. Wszystkie powinny mieć maskę w kolorze czarnym. Spotyka się także psy umaszczone w kolorze sable, czyli w kolorze bardzo bladej żółci. Te ostatnie psy mogą mieć także czarną końcówkę włosia. Raczej są to psy, których nie powinno hodować się w mieszkaniach.