Hawańczyk – cena i hodowla

Pełna nazwa psów tej rasy brzmi „biszon hawański”, często jednak ten pies nazywany jest po prostu hawańczykiem lub psem kubańskim. Hawańczyki to psy pochodzące z krajów basenu Morza Śródziemnego, jednak ojczyzną przodków współcześnie żyjących hawańczyków jest Kuba. Przodkami tych niewielkich psów były najprawdopodobniej psy bolońskie, maltańczyki i pudle. Pies kubański jest psem niewielkim, przedstawiciele rasy średnio żyją 14 lat. Są to przede wszystkim psy do towarzystwa.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Umaszczenie biszona hawańskiego może być bardzo zróżnicowane. Spotkać je można w kolorze rudym, jasnopłowym, popielatym, białym lub brązowym. Stosunkowo rzadko spotyka się hawańczyki umaszczone w brązoworudym kolorze przypominającym kolor tytoniu. Ten ostatni kolor umaszczenia nazywany jest kolorem „hawana”. Jeszcze rzadziej spotkać można hawańczyki umaszczone w kolorze kremowym lub złotym. Najczęściej spotyka się hawańczyki umaszczone w kolorze popielatym. Są to psy długowłose (długość włosa może osiągnąć nawet 18 cm), wymagają więc bardzo częstego czesania, nawet kilkakrotnego w ciągu jednego dnia. Kiedy będziemy je rzadko czesać w futrze utworzy się kołtun, którego nie da się usunąć inaczej niże tylko poprzez wycięcie.

Hawańczyki są psami o bardzo wesołym usposobieniu. To psy bardzo przyjacielskie i lubiące dzieci. Hawańczyki niezwykle silnie przywiązują się do swoich właścicieli, nie lubią więc przebywać w samotności. Są to psy, które mogą być hodowane przez osoby z alergią. Hawańczyki to psy niezwykle inteligentne, bardzo szybko uczące się. Psy tej rasy potrzebują dużo ruchu. Ze względu na niewielkie rozmiary (dorastają maksymalnie do wielkości 30 cm) mogą być hodowane w mieszkaniach usytuowanych w bloku.

Hawańczyki były do niedawna psami niezwykle popularnymi na Kubie, dzisiaj jednak są tak rzadkością. Są za to bardzo popularne w krajach europejskich, w tym także w naszym kraju. Dużą popularnością hawańczyki cieszą się także w Stanach Zjednoczonych. Biszon hawański to pies głównie towarzyski.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *