Cane Corso – porady i szczeniaki

Cane Corso jest często nazywany także Cane di Macellaio lub Sicilian Branchiero. Już same nazwy rasy wskazują na jej pochodzenie: ojczyzną psów rasy Cane Corso są Włochy. Rodowód nazwy związany jest z językiem łacińskim, w którym słowo „cohorso” oznacza obrońcę. Tak więc Cane Corso to psy obronne, ale także psy stróżujące. W przeszłości były często używane w psich walkach, dzisiaj coraz częściej są to jedynie psy do towarzystwa. Poprzez odpowiednie wychowanie nadal jednak przedstawiciele tej rasy mogą być wykorzystywane jako psy głównie obronne lub stróżujące. W roli psów stróżujących Cane Corso sprawdzają się wręcz idealnie. Można je spotkać, rzadko, w charakterze psów policyjnych. Cane Corso zawsze są gotowe do obrony swoich właścicieli.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Cane Corso są psami bardzo wrażliwymi, wszystkie psy należące do tej rasy uwielbiają ruch i pracę. Pozostawione same sobie po prostu się nudzą. Ze względu na swój niezależny charakter ich socjalizacja powinna zacząć się, jak najwcześniej. Są to psy raczej nieufne wobec obcych, obcy wchodzący na posesję, na której znajduje się Cane Corso musi liczyć się z tym, że zostanie przez niego zaatakowany. Cane Corso to psy odważne i zdecydowane oraz czyniące bardzo mało hałasu. Warto podkreślić, że występują różnice w charakterze suk i psów rasy Cane Corso. Suki słyną ze znacznie łagodniejszego charakteru, są opiekuńcze i spokojne. Rasa Cane Corso jest bardzo popularna we Włoszech, w naszym kraju psy tej rasy wciąż są rzadko spotykane. Pierwsze psy tej rasy pojawiły się w naszym kraju dopiero w latach 90-tych XX wieku.

Cane Corso to psy duże o mocnej budowie ciała. Krótka i gęsta sierść nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba je oczywiście regularnie czesać, szczególnie często wówczas, kiedy zmieniają sierść. Od czasu do czasu psa możemy wykąpać. Cane Corso są umaszczone w kolorze czarnym, ciemnoszarym, grafitowym. Spotyka się także Cane Corso o umaszczeniu pręgowanym. Bez względu na umaszczenie ich maska zawsze powinna być koloru czarnego.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *