Wyżeł Weimarski – porady i cena

Wyżeł weimarski to pies, który pochodzi z Niemiec. Pierwsze wzmianki o psach, które mogły być wyżłami weimarskimi, pochodzą już z początków siedemnastego wieku. Hodowla podlega jednak ścisłej kontroli dopiero od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Przodkami tej rasy miały być wyżły krótkowłose, pointery i dogi. Specjaliści podają różne wersje. Nazwa wyżła weimarskiego pochodzi oczywiście od miejscowości Weimar, gdzie miała być prowadzona hodowla na dworze książęcym.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Wyżeł weimarski posiada długą głowę i mocną szczękę. Szczenięta mają błękitne oczy, które później przybierają kolor bursztynowy. Niewidoczne białka oczne. Płaskie i pofałdowane uszy mają zaokrąglony kształt. Rasa ta posiada mocne ogony. Rasa ta to głownie psy myśliwskie, jednak niektórzy hodują je jako psy do towarzystwa. Takie podejście wymaga odpowiedniego szkolenia. Wyżeł może, ale nie musi sprawdzić się jako stróż.

Dobrze umięśnione ciało wyżła weimarskiego wymaga odpowiedniej dawki ruchu. Nie jest to pies, który będzie czuł się dobrze w małym mieszkaniu. Jeśli nie lubimy spacerów i nie posiadamy dużej działki, nie warto decydować się na psa tej rasy. Wyżeł szybko się uczy, jest psem posłusznym i zrównoważonym. Ma doskonały węch, co sprawia, że jest to rasa bardzo chętnie wybierana przez myśliwych. Wyżeł doskonale spełnia się między innymi przy aportowaniu drobnej zwierzyny.

Wyżeł weimarski nie powinien często rozstawać się ze swoim właścicielem. Jest to bardzo towarzyskie stworzenie. Rzadko wykazuje agresję wobec innych psów, które napotka na swojej drodze. Dorosły pies mierzy blisko siedemdziesiąt centymetrów, zaś suka lekko ponad sześćdziesiąt. Pies wazy do czterdziestu kilogramów, suka o kilka kilo mniej. Sierść wyżła weimarskiego nie wymaga częstego czesania, jednak nie wolno o nim w ogóle zapominać. Raz w tygodniu warto usunąć obumarłe włosy. Umaszczenie przybiera kilka odcieni szarości, przez połączenie jej z kolorem srebrzystym, aż do umaszczenia brązowo-srebrzystego. Dopuszcza się tylko niewielkie białe znaczenia.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *