Shar Pei – szczeniaki i hodowla
Wśród starych psich ras jednym z czołowych przedstawicieli jest shar pei. Prawdopodobnie psy tej rasy zamieszkiwały 2 chińskie prowincje na południu Chin już przed naszą erą. Chińczycy wymawiają nazwę psów w taki sposób, że ich nazwa brzmi: „sah-pay”. Jeśli chcielibyśmy dokonać tłumaczenia otrzymalibyśmy wytłumaczenie nazwy, w języku polski shar pei nazywałby się psem o szorstkiej skórze. Wśród przodków shar pei znaleźć można między innymi mastifa neapolitańskiego, pochodzące z Europy Zachodniej szpice oraz bliżej nie znanych przodków. W Chinach psy te były używane bardzo różnorodnie. Pełniły one między innymi funkcje świątynnych strażników, były też psami myśliwskimi. Jak wiemy, jednym z przysmaków kuchni chińskiej jest psie mięso. I tutaj ważna uwaga: shar pei nigdy nie trafiły na stół. Ich mięso jest podobno wyjątkowo niesmaczne.

Shar pei to psy o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Wszystkie dorosłe psy mają luźną skórę na całym ciele, dodatkowo skóra ta jest pomarszczona przy ogonie i głowie. Z kolei wszystkie szczenięta tej rasy są pomarszczone nie tylko w okolicach głowy i ogona, ale na całym ciele. Taka budowa skóry tych psów sprawiała, że bardzo chętnie wykorzystywano je do walk. Uważa się, że psom, które uczestniczyły w walkach podawano narkotyki i alkohol. Substancje te zwiększały agresję shar pei. Hodowla tych psów została zabroniona w czasach sprawowania rządów przez Mao Tse Tunga. Rasa przetrwała tylko dlatego, że część psów trafiło do Stanów Zjednoczonych.
Shar pei to psy bardzo żywiołowe, ich charakterystyczną cechą jest potrzeba dominacji. Z tego powodu należy bardzo wcześnie rozpocząć ich socjalizację. Tylko wcześnie rozpoczęta socjalizacja pozwoli zapanować właścicielom nad psem. Wszystkie shar pei to psy posłuszne, bardzo przywiązujące się do rodziny. Są to psy krótkowłose, ich włos jest szorstki. Shar pei mogą być umaszczone bardzo różnorodnie, nie spotyka się ich jedynie w białym kolorze. Pofałdowana skóra w okolicach głowy i ogona wymaga codziennej pielęgnacji.