Samojed – opis rasy i szczeniaki

W starożytności psy samojed były traktowane jako psy pracujące. Jeśli chodzi o nazwę to wywodzi się ona od ludów samojedzkich, które niegdyś zasiedlały rejony północnej oraz południowej Syberii. Psy te zamieszkiwały niegdyś rejony południowej oraz północnej Syberii. Niegdyś pomagały one rybakom oraz myśliwym. Czasami ciągnęły one sanie oraz chroniły gospodarstwa domowe oraz były używane przy wypasie reniferów. Małe Samojed budziły duży respekt wśród ludów syberyjskich. Jeśli noce były zimne to psy te spały wraz ze swoimi opiekunami. Nie było to z powodu wygody ale z obawy o swojego właściciela. Ogrzewały one swoim ciałem ciało człowieka. Oficjalnie rasa ta uznana została dopiero w 1906 roku.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Samojed są średniej wielkości, eleganckimi szpicami arktycznymi. Ich rozpoznawalną cechą jest tzw. uśmiech samojeda. Ustawienie oczu oraz ich kształt, a także kąciki warg które skierowane są ku górze sprawiają, że pies ten wygląda jakby się uśmiechał. Wzorzec rasy dokładnie określa sylwetkę tego psa. Wpisuje się ona w kształt prostokąta. Długość ciała znacznie przekracza jego wysokość w kłębie. Głowa jest klinowata oraz silna, a czaszka wysklepiona. Najszersza część czaszki znajduje się pomiędzy uszami. Grzbiet nosa jest prosty. Klatka piersiowa tego psa jest szeroka oraz głęboka, a żebra są dobrze wysklepione. Jeśli chodzi o ogon to jest on wysoko osadzony. Kończyny przednie mają silne kości. Psy tego są muskularne. Stawy skokowe psa są osadzone głęboko. Włosy samojeda są grube, elastyczne oraz gęste. Włosy na szyi są tak bujne, że tworzą swoistą grzywę. Psy ważą do 30 kilogramów.

Charakter samojedów jest bardzo łagodny. Psy te są przyjazne oraz zabawne, a ponadto bardzo oddane swoim właścicielom. Jest on dobrze nastawiony do wszystkich ludzi, nie tylko do osób które zna. Warto wiedzieć, że nie nadaje się on na stróża domu, bo wita radośnie wszystkich gości, nawet tych niepożądanych. Jeśli mamy w domu małe dzieci to nie musimy obawiać się obecnością samojeda. Bardzo dobrze zachowuje się on w ich obecności. Pies ten jest inteligentny oraz szybko poddaje się szkoleniu. Samojed szybko przystosowuje się do życia w rodzinie.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *